Rímskym 5, 12 a 15: A tak: Cez jedného človeka vošiel do sveta hriech a cez hriech smrť. Takto prešla smrť na všetkých ľudí, pretože všetci zhrešili. S darom milosti to však nie je tak ako s priestupkom. Lebo ak pre priestupok jedného mnohí zomreli, oveľa viac sa v mnohých rozhojnila Božia milosť a dar z milosti jedného človeka, Ježiša Krista.
Bratia a sestry v Pánovi Ježišovi Kristovi!
Sme práve v období, kedy dozrieva na stromoch ovocie ako jablká a hrušky. Jablko je symbol, ktorý sa vyskytuje v mnohých príbehoch. Nám môže každoročne pripomenúť, že Boh zasa požehnal úrodu a stará sa o nás. Nemusíme byť ustarostení, lebo Hospodin zariadil, aby sa každý rok urodil toľko, že my, Slováci, určite nehladujeme. Podľa štatistík sme skôr v opačnom probléme. Jablko plné jedu dostala snehulienka od macochy. Jablko rozpútalo Trójsku vojnu, keď ho za sľub najkrajšej ženy dal Paris Afrodite. Jablko sa stalo symbolom veľmi úspešnej počítačovej značky. A koľko krát ste počuli, že to bolo práve jablko, ktoré prví ľudia zjedli ako zakázané ovocie v rajskej záhrade? Je to taký zaužívaný stereotyp, ale ak ste dávali pozor počas čítania biblického textu, viete, že jablko sa tam nespomína. Spomína sa v mnohých ďalších príbehoch, na ktoré ste určite prišli pri úvodných otázkach. Vieme len, že Adam s Evou sa rozhodli ochutnať OVOCIE, ktoré bolo zakázané. Toto rozhodnutie znamenalo, že do ich života vstúpil hriech. A my, ako ich potomkovia, sme túto hriešnosť zdedili. Rodíme sa s ňou. Preto nie sme schopní žiť úplne podľa Božej vôle, aj keď ju poznáme. Jednoducho hrešíme rôznymi spôsobmi porušovania Božích prikázaní, v myšlienkach, v slovách, v skutkoch. Jediným liekom na túto situáciu je Boží liek. Je to krv Ježiša Krista, ktorá bola vyliata ako obeť za naše hriechy. My pre svoju záchranu od hriechu a od trestu zaň nemôžeme urobiť nič. Pán Ježiš hovorí: „Kto uverí a bude pokrstený, bude spasený.“
Bratia a sestry, aj keď Boh urobil pre našu záchranu všetko, neznamená to, že máme žiť s pocitom, že vôbec nezáleží na tom, či konáme dobro alebo zlo. Ak veríme tomu, čo pre nás Ježiš urobil, prirodzene túžime byť k Bohu bližšie, chceme poznať a konať Jeho vôľu. Chceme, aby strom našej viery priniesol ovocie dobrých skutkov.
Slovenské príslovie hovorí, že: „Jedna prašivá ovca nakazí celý kŕdeľ.“ V podstate je to isté ako: „Jedno zlé jablko pokazí celý sud.“ Skrátka, niekedy stačí, aby jeden človek urobil niečo zlé, a celý kolektív znáša následky. Prípadne to môže znamenať, že jednotlivec dokáže ostatných nakaziť zlou náladou, neochotou, alebo priviesť ku robeniu zlých vecí. Stačí, aby do autobusu nastúpil jeden zapáchajúci človek a všetci musia prežiť túto situáciu.
Akým jablkom ste vo svojom spoločenstve vy? Čo prichádza s vami do rodiny, kruhu priateľov, medzi kolegov do práce? Zvyknete ostatných „nakaziť“ dobrou náladou, úsmevom, radosťou, pokojom, príkladom ochotnej služby? Alebo s vami prichádza ušomranosť, hnev, nepokoj, nervozita, strach? Motivujete/voláte ostatných k robeniu dobra? Či máte iné ponuky, na ktoré by ste niekoho chceli nahovoriť?
Dnešný biblický text vysvetľuje, že tak ako jeden človek svojim rozhodnutím spôsobil pád celého ľudstva do hriechu, rovnako jeden – Ježiš Kristus – priniesol celému svetu záchranu. To je dobrá evanjeliová správa.
Bratia a sestry, my určite nemôžeme vyriešiť všetky problémy sveta. Ale v tom našom „malom“ svete máme veľa možností. Je na nás, akými influencermi budeme, akú cestu si vyberieme a čo budeme okolo seba šíriť. Bude to nepríjemný zápach sebectva? Alebo sa podľa slov apoštola Pavla staneme Kristovou vôňou, príjemnou Bohu aj ľuďom?
Často sme ustarostení o svoje stravovanie. Za čo nakúpiť, čo uvariť, zdravotné komplikácie, atď. A záleží nám na tom, aby hlavne deti jedli kvalitné veci. Dbáme na to, čo dajú do úst. „Umy si to jablko!“ alebo „Nejedz so špinavými rukami!“ To ste už asi počuli či povedali. Za tým prišlo poučenie o všetkých možných následkoch konzumácie neumytého ovocia. Je to, samozrejme, dôležité a treba sa chrániť pred zbytočnými zdravotnými problémami. Tiež smepočuli: „Človek by mal denne skonzumovať 5 porcií ovocia.“ alebo „Potrebujete vitamíny a vlákninu.“ Aj to je dôležité, aby sme telu dodali potrebnú výživu pre zdravý život. Ale čo naša duša? Akú potravu dávame jej? Rozmýšľame aj nad tým, na čo sa dívajú naše oči, čo počujú naše uši, aké myšlienky vchádzajú do našej mysle? Nie všetko, čo tam vchádza, máme pod kontrolou, lebo nevieme, čo všetko cez deň stretneme a zažijeme. Ale vieme jej dodať aj kvalitnú potravu, keď siahneme po dobrej knihe, prechádzke v prírode, rozhovore s kamarátom, po slove Božom, modlitbe, chvíľke vďačnosti, atď. Aj tu platí: „Ste to, čo jete.“ Pretože to, čím sa človek sýti, sa prejavuje na jeho myslení a správaní.
Milé kresťanské spoločenstvo, nikdy nie je neskoro zmeniť stravovacie návyky. Platí to aj pre duchovnú potravu. Ježiš nám ponúka samého seba, keď hovorí: „Ja som chlieb života. Kto prichádza ku mne, nebude hladovať a kto verí vo mňa, nebude smädný. Nikdy.“ Kvalitná potrava nám môže predĺžiť pozemský život. Ale Pán Ježiš ponúka potravu, ktorá nám ponúka večný život. Nebuďme teda ustarostení o to vonkajšie zabezpečenie, ale sýťme sa chlebom života, aby sme boli plní pokoja a nádeje na spásu.
Amen.